Index of Confederate Railroad Presidents
President Railroad
James R. Arnold Eastern Texas
William Shepperd Ashe Wilmington & Weldon
Owen M. Avery Alabama & Florida (of Florida)
W. H. Avery Pontchartrain
John S. Barbour, Jr Orange & Alexandria
F. A. Bates Cahaba, Marion & Greensboro
Alfred Battle Northeast & Southwest Alabama
W. C. Beatty King's Mountain
"Col." H. S. Bennett Memphis, El Paso & Pacific
W. P. Bocock Alabama & Mississippi Rivers
John R. Branner East Tennessee & Virginia
R. C. Brinkley Memphis & Little Rock
Milton Brown Mobile & Ohio, New Orleans & Ohio
James M. Brown Galveston, Houston & Henderson and Galveston & Houston Junction
Michael Burns Nashville & Northwestern
John Caldwell South Carolina
Paul C. Cameron North Carolina
Thomas H. Campbell South Side
William H. Chase Alabama & Florida (of Florida)
William L. Clark Winchester & Potomac
Thomas S. Claybrook Tennessee & Alabama
A. E. Cochran Macon & Brunswick
Mark A. Cooper Etowah
William S. Cothran Rome
Robert H. Cowan Wilmington, Charlotte & Rutherford
Richard R. Cuyler Central (of Georgia) and South Western
Peter V. Daniel, Jr. Richmond, Fredericksburg & Potomac
Thomas F. Drayton Charleston & Savannah
Alexander Dudley Richmond & York River
G. Curry Duncan Jefferson & Lake Pontchartrain and New Orleans & Carrollton
William D. Dunn Mobile & Great Northern
J. V. Duralde Baton Rouge, Grosse Tete & Opelousa
H. H. Edward Eastern Texas
Charles Ellis Richmond & Petersburg
Morris Emanuel Southern (of Mississippi)
R. G. Fain Rogersville & Jefferson
Charles F. Fisher North Carolina
Edmund Fontaine Virginia Central
John C. French San Antonio & Mexican Gulf
Edward Frost Blue Ridge
Abram Morris Gentry Texas & New Orleans
J. D. Giddings Washington County
Frank Gilmer South & North Alabama
Walter Goodman Mississippi Central
G. G. Griffin Alabama & Mississippi Rivers
Abraham Groesbeck Houston & Texas Central
Haywood W. Guion Wilmington, Charlotte & Rutherford
James Guthrie Louisville & Nashville
Lewis E. Harvie Piedmont and Richmond & Danville
Bently D. Hasell Charleston & Savannah
William J. Hawkins Raleigh & Gaston
George H. Hazlehurst Wills Valley
J. H. Herndon Buffalo Bayou, Brazos & Colorado
William G. Hewes New Orleans, Opelousas & Great Western
James S. Holman Southern Pacific
Edward Houstoun Pensacola & Georgia and Tallahassee
R. W. Humphreys Memphis, Clarksville & Louisville
William J. Hutchins Houston & Texas Central
William R. Jemison, Jr. Northeast & Southwest Alabama
Thomas B. Jeter Spartanburg & Union
William Johnston Atlantic, Tennessee & Ohio and Charlotte & South Carolina
A. T. Jones Shelby Iron Company
B. S. Jones Laurens
William T. Joyner Petersburg
John R. Kenan Alabama Coal Company
E. D. King,  Cahaba, Marion & Greensboro
John Pendleton King Atlanta & West Point and Georgia and Milledgeville
W. A. Latta King's Mountain
Joseph A. Mabry Knoxville & Kentucky
Allan Macfarlan Cheraw & Darlington
William Joy Magrath Charleston & Savannah, South Carolina
William Mahone Norfolk & Petersburg
Charles Beatty Mallett Western
P. H. Marbury McMinnville & Manchester
Edward C. Marshall Manassas Gap
Thomas Martin Central Southern
A. E. Maxwell Alabama & Florida (of Florida)
Y. W. McDade Washington County
John Robinson McDaniel Virginia & Tennessee
Lewis McKenzie Alexandria, Loudoun & Hampshire
William H. Mitchell Mobile & Girard
Simpson H. Morgan Memphis, El Paso & Pacific
John L. Mustian Muscogee
George A. Neafus Clinton & Port Hudson
S. L. Niblack Florida, Atlantic & Gulf Central
Lewis Owen Montgomery & Eufaula
Robert L. Owen Virginia & Tennessee
R. C. Payne Rogersville & Jefferson
Lemuel Peebles South Side
Thomas C. Perrin Greenville & Columbia
John B. Peyton Raymond
Charles T. Pollard Alabama & Florida (of Alabama) and Montgomery & West Point
T. J. Portis Alabama Coal Company
A. M. Powell Western North Carolina
James L. Price Alabama & Mississippi Rivers and North Western Railroad of Alabama
A. K. Ramsey Mississippi, Gainesville & Tuscaloosa
H. J. Ranney New Orleans, Jackson & Great Northern
Alfred F. Ravenel Northeastern
David Richardson Knoxville & Kentucky
Cornelius Robertson Alabama Coal
W. E. Rose King's Mountain
C. O. Sanford Petersburg
Robert Saunders Richmond & York River
Charles L. Schlatter Brunswick & Florida
Isaac Scott Macon & Western and Upson County
John Proctor Screven Atlantic & Gulf and Savannah, Albany & Gulf
A. B. Seger New Orleans, Opelousas & Great Western
A. Sessums Houston Tap & Brazoria
J. W. Simpson Laurens
R. L. Singletary Charleston & Savannah
James W. Sloss Tennessee & Alabama Central
William C. Smedes Southern (of Mississippi) & Southern Pacific
G. W. Smith Etowah
Ralph S. Smith Red River
William A. Smith Roanoke Valley
H. N. Spencer Grand Gulf & Port Gibson
Vernon K. Stevenson Nashville & Chattanooga and Nashville & Northwestern and Southern Pacific 
J. R. Strangham Spartanburg & Union
Lawrence Strother Trimble New Orleans & Ohio
Samuel Tate Memphis & Charleston and Shelby Iron Company
E. W. Taylor Houston Tap & Brazoria
William Morrill Wadley Vicksburg, Shreveport & Texas
Thomas A. Walker Alabama & Tennessee River
Thomas Davis Walker Wilmington & Manchester
Campbell Wallace East Tennessee & Georgia
Stephen D. Wallace Wilmington & Weldon
Thomas Webb North Carolina
Absolom M. West Mississippi Central Rail
John Westcott St. Johns
H. G. Wheeler Brunswick & Florida Rail
Andrew J. White Macon & Western and Upson County
F. M. White Mississippi & Tennessee
Exum Phillip Whitfield Columbus Tap
John Dalton Whitford Atlantic & North Carolina
J. L. Whitsett Cahaba, Marion & Greensboro
Francis T. Willis Augusta & Savannah
Samuel M. Wilson Seaboard & Roanoke
V. F. Wilson Southern of Mississippi
Henry Wood Roanoke Valley
J. P. Wood Memphis & Ohio
Charles G. Young Vicksburg, Shreveport & Texas
David Levy Yulee Florida

Home